top of page

Lipa - Ljekovitosti lipe

Writer: AnandaAnanda

Foto: Unsplash - Rasa Kasparaviciene


Vrijeme je cvjetanje lipe stoga nije na odmet podsjetitit zašto je dobro brati lipu za čaj i koje su njezine dobrobiti za organizam.


Lipa (lat. Tillia) je drvo koje može dosegnuti visinu i do 30 metara (prema nekim izvorima i više) i starost od nekoliko stotina godina. Rod sadrži oko 30 vrsta i izvrsna je medonosna biljka. Najbolje luči nektar kada je toplo, a vlažnost zraka između 65-98%. Lipov med je svjetložute boje.


U fitoterapiji se koriste dvije vrste lipa i njihov hibrid (Tillia cordata Mill., T. platiphyllos Scop., T. x vulgaris Heyne). Ostale vrste koje su često u prodaji u filter vrećicama nisu službeno ljekovite.*


Cvijetovi su dvospolni i ljekoviti dio biljke koji se bere kada se otvore.

Po svom ljekovitom djelovanju posebno se izdvaja vrsta lipe latinskog naziva Tilia cordata. Ova vrsta je široko rasprostranjena kod nas, po ostalim zemljama Europe te na području zapadne Azije.





Kod starih Slavena lipa je bila sveto drvo i smatrali su da grom u nju nikada ne udara. Slaveni su imali običaj da su grane lipe stavljali u krov kuće da ju zaštiti od gromova i požara. Od toga običaja ostala je predaja, odnosno uzrečica koja kaže:


"Cvjetokitna lipo, tebe u svoj srdi,

Niti Perun žarkom strijelom ne nagrdi!"



Cvjetovi i listovi lipe su ljekoviti jer sadrže vitamine i minerale kao što su:

  • željezo

  • kalcij

  • vitamin C

  • tanin

  • glikozide

  • eterična ulja

  • antioksidanse


Zbog sadržaja antioksidansa (npr. vitamina) lipa ima pozitivne učinke na organizam i zdravlje. Smatra se da čaj od lipe pomaže kod upale, problema s probavom, tlakom, nesanicom i ima diuretička svojstva


Zbog visoke koncentracije flavonida (jedan tip antioksidansa) pomaže kod upala i potencijalno smanjuje rizik od ostalih bolesti.


Lipa sadrži i antioksidans kemferol (kaempferol) koji potencijalno pomaže i kod raka.


Neki od antioksidansa u lipi mogu pomoći i kod kroničnih bolova. Tvari kao što su tilirozid, rutozid i klorogenska kiselina mogu pomoći kod regulacije tlaka.


U tradicionalnoj medicini čaj od lipe se koristi i kao pomoć kod nesanice.


Čaj od lipe:

– 1 žličicu cvijeta lipe preliti s 2-3 dcl vruće vode, ostaviti poklopljeno 10 minuta te procijediti




Comments


Logo Ananda.png
bottom of page