
Stiglo je toplo vrijeme i krenuli su radovi u vrtu. Ožujak je uglavnom rezerviran je za sadnju presadnica, i to krastavaca, paprike, patlidžana i rajčice... Osim toga može se polako krenuti i sa sjetvom kao što su mrkva, bob, pastrnjak, šparoga i špinat... Presadnice se njeguju pravilnim zalijevanjem, prozračivanjem i ishranom.
Salata
Salate glavatice dijele se u dva tipa:
Kristalke - rubovi listova jače su nazubljeni
Maslenke - (puterice) nježnih su listova i ravnog lisnog obruba
Minimalne temperature za klijanje sjemena salate su od 3 do 5°C, a optimalne od 14 do 20°C, dok sjeme iznikne za 2-4 dana. Za otprilike 45-55 dana (što ovisi o sorti) salata dostiže svoj maksimum rasta. Uz zelenu salatu se preporuča sijati krastavce, grah, grašak, kupus, poriluk, korabu, rajčicu, rotkvice i crveni luk.
Cikla
Sjeme klija na toplom, pri temperaturi od 15-20°C. Takvu sjetvu možete obaviti krajem ožujka kada je temperatura tla pogodna za sjeme. Sjeme se sije se na dubinu od 3 cm, a kada biljčice dosegnu 5 cm, potrebno ih je prorijediti na razmak od 2 do 3cm da bi korijenje imalo mjesta za širenje. Cikla se može brati već nakon 2 i pol do tri mjeseca
Rotkvica
Rotkvica sazrijeva relativno brzo, često već za 6-8 tjedana nakon sadnje. Prorjeđivanje sadnica na udaljenosti od 2,5 cm omogućava zdrav rast i razvoj biljaka. Rotkvica je biljka kratke vegetacije i izuzetno je jednostavna za uzgoj te je odličan prvi izbor vrtlara početnika.
Grašak
Grašak je kultura koju možemo sijati vrlo rano. Grašak podnosi hladnoću i može se dosta rano posijati na otvorenom, u vrtu ili polju, ujedno otporan je na mrazeve. Uglavnom se sije u kanale između kojih je razmak oko 20cm, a razmak sjemena u redu od 5 do 7cm. Na uspješan uzgoj graška utječu njeni dobri susjedi: celer, zelena salata, mrkva, kupus, krastavci, tikvice, cikla. Grašak ne voli loše susjede u svojoj blizini, kao što su: paprika, rajčica, luk, češnjak, poriluk, grah.
Mrkva
Mrkva se sije u prethodno iskopane male kanaliće na međuredni razmak od 20 do 25cm. Razmak u redu je oko 3cm. Kada počne nicati moramo ju razrijediti da bi se korijen mogao razviti. Sjeme mrkve može klijati pri temperaturi zemljišta od 3 do 5ºC, ali je poželjno da je temperatura iznad 5ºC jer će tada brže niknuti.
Špinat
Špinat je jednogodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici lobodnjača. Klijanje započinje već malo iznad 0°C, ali vrlo sporo. Optimalna temperatura za nicanje iznosi 20 °C. Ciklu, blitvu, šećernu i stočnu repu treba izbjegavati i na susjednim parcelama zbog mogućnosti prijenosa virusnih bolesti. Špinat ne podnosi okolni korov, pa ga je važno na vrijeme plijeviti. Špinat se može bez problema uzgajati i u posudama.

Dodatni savjeti
Da bi sjeme bolje i brže niknulo prije sjetve potopite ju u vodu na nekoliko sati.
Izbjegavajte sadnju na isto mjesto tijekom niza godina. Nepoštivanje plodoreda dovodi do nagomilovanja štetnika i uzročnika bolesti.
S obzirom da su mogući kasni mrazevi treba pripremiti tkaninu za zaštitu biljaka i pokriti ih prema potrebi kada se najavljuju niske temperature.
Mnoge biljke kao što je špinat moguće je uzgajati i na balkonu.
U polovici travnja trebala bi se završiti sjetva graška, mrkve, luka, salate i poriluka. Krajem travnja, mogu se posijati lubenice, dinje, krastavci i mahune.
S obzirom na promjenu klime, sjetva može krenuti i ranije.
Briga o sjemenu
Zalijevanje, prihranjivanje, uklanjanje korova i zaštita usjeva su glavne radnje koje trebamo napraviti kako bi dobili dobar urod. Dok se sjetva se obavlja samo u vlažno zemljište.
Dobri i loši susjedi
Prilikom planiranja sadnje uzmite u obzir i tablicu dobrih i loših susjeda u vrtu. Najvažnije je da nikad zajedno ne kombinirate srodne biljke jer imaju iste nametnike i bolesti.
Dobri susjedi
rana mrkva – luk
kasna mrkva – poriluk
grah – cikla – čubar
celer – poriluk
mrkva – salata – vlasac
rajčica – peršin
rajčica – celer
salata – rotkvica – korabica
kupusnjače – grah
krastavac – kopar
Loši susjedi
salata – peršin
komorač – rajčica
grah – luk
kupusnjače – luk
rajčica- grašak
grašak – grah
krumpir – suncokret
krumpir – rajčica
kupusnjače – gorušica
Comments