Salata puterica: saznajte zašto trebate uzgojiti u svojem vrtu ili balkonu ovu salatu
- Ananda
- Jun 6
- 2 min read

Zelena salata (lat. Lactuca sativa) jednogodišnja je ili dvogodišnja biljka iz porodice glavočika.
Jednogodišnja zeljasta biljka, pripada porodici glavočika (Asteraceae). Ima velik broj kultiviranih sorata. Zahtijeva sunčan položaj.
Listovi su slabo naborani s crvenkastim pjegama po obodu, mekani su i slatki. Relativno lako tjera cvjetne stabljike pa je pogodna je za proljetnu i jesensku sjetvu kada su temperature niže i dani kraći.
Salate glavatice dijele se na:
kristalke (iceberg). Kristalke imaju jače nazubljene listove
puterice (maslenke) nježnih listova i ravnog lisnog obruba
batavija, tip glavatice po karakteristikama je između maslenke i kristalke

Zelena salata je izvor mnogih nutrijenata važnih za vaše zdravlje.
Najveći dio salate (95%) čini voda, ali preostalu količinu od oko 5% čini čitav niz dragocjenih vitamina i minerala i polisaharid celuloza.
Bogata je vitaminima A, C, E, B1, B2, B3, B6 te mineralima fosforom, kalcijem, magnezijem, željezom i bakrom.
Kod zelene salate vrijedi pravilo: što je lišće tamnije, to je veća nutritivna vrijednost. Zbog neupućenosti događa se da mnogi bacaju prve, vanjske listove, jer su za razliku od mekog ukusnog nutarnjeg dijela suviše tvrdi i žilavi.
Ovo je pogrešno, jer vanjski listovi sadrže dvostruko više vitamina C nego unutarnji. Važan sastojak zelene salate je folna kiselina (vitamin B11) koja je ključna za mnoge procese u ljudskom organizmu.
Ovaj vitamin sprječava razvoj pojedinih vrsta anemije, štiti od osteoporoze, a zajedno s vitaminom B12 neophodan je za razvoj novih krvnih stanica.
Od mineralnih tvari najviše ima kalcija, željeza i magnezija a od mikroelemenata joda, mangana, bakra, kobalta, nikla i silicija. Od vitamina sadrži najviše vitamina C (24 mg/100 g) pa karotina, gotovo sve vitamine B grupe te vitamin E. Najvrjedniji ljekoviti sastojak salate je njezin mliječni sok koji sadrži tvar laktukarij, koji ublažava boli, smiruje i osigurava miran san. Taj sok najvrjedniji je sastojak salate poznat još od grčkih vremena. Osnovno djelovanje ovog sastojka odnosi se na njegovu smirujuću (sedativnu) aktivnost. On može ublažiti bol, napetost i otkloniti nesanicu.
Zbog kratke vegetacije moguće je uzgojiti 2 do 3 usjeva godišnje. Pogodno vrijeme za uzgoj na otvorenom je proljeće i jesen, kada temperature nisu visoke. Minimalne temperature za klijanje sjemena salate su od 3 do 5°C, a optimalne od 14 do 20°C pri kojima sjeme niče za 2 do 4 dana. Salatu je najbolje sijati u razmacima od nekoliko dana, kako ne bi sva količina prispjela u isto vrijeme.
VRIJEME SJETVE: siječanj – listopad
BERBA: ožujak – prosinac
Commentaires