top of page

Ojačajte imunitet crvenim kupusom

Writer: AnandaAnanda

Foto: Unsplash - Caroline Attwood


Kupus je povrće koje premalo jedemo i koristimo, dok crveni kupus jedemo još rjeđe. Vrijeme da nabavite ovu namirnicu bogatu vitaminima da ojačate imunitet.


Ovo povrće izvorno dolazi iz Kine, nakon čega je putem mediteranskih država dospjelo i do Europe.


Crveni kupus je nutritivno bogata namirnica koja pripada istoj skupini povrća, u kojoj su brokula, prokulice i kelj. Iako ima jako malo kalorija, crveni kupus je prava riznica nutrijenata.


Ono što crveni kupus čini posebnim je visoka koncentracija antocijanina, prirodnog pigmenta koji mu daje karakterističnu ljubičastu boju. Antocijanini su snažni antioksidansi koji štite stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Istraživanja pokazuju da crveni kupus sadrži čak 10 puta više vitamina A od zelenog kupusa te značajno više vitamina C.


Crveni kupus sadrži velike količine posebice kalcija, koji je neophodan za zdravlje kostiju. Također je odličan izvor kalija koji je važan mineral za održavanje srčanog mišića.





U 100 grama naribanog, sirovog crvenog kupusa nalazimo:


Energetska vrijednost: 31 kcal

Proteina 1,43 g

Masti 0,16 g

Ugljikohidrata 7,37 g

Vlakana 2,1 g

Vitamin C 57 mg (62% preporučene dnevne vrijednosti)

Vitamin K 38,2 µg (31% preporučene dnevne vrijednosti)

Vitamina B6 0,209 mg (12% preporučene dnevne vrijednosti)

Osim navedenoga, crveni kupus je bogat vitaminom A te ostalim vitaminima B-kompleksa, a od minerala sadrži kalij, željezo, kalcij, magnezij te u manjim dozama i neke druge minerale.


Upalni procesi mogu doprinijeti razvoju niza bolesti, a upravo se crvenom kupusu pripisuje pozitivno djelovanje na smanjenje upala. Osim klasične konzumacije, čak i stavljanje listova kupusa na kožu može imati antiupalno djelovanje.


Zbog sadržaja antocijanina, flavonoidnig antioksidansa koji crvenom kupusu daje crvenu boju, ovo se povrće smatra učinkovitim i u zdravlju srca.


Crveni kupus sadrži nekoliko sastojaka koji doprinose zdravlju kostiju, a među kojima su vitamini C i K te u manjim količinama kalcij, mangan i cink. Crveni kupus bogat je karotenom, vitaminima B, željezom, kalijem, selenom, magnezijem i dijetalnim vlaknima. Već 200 grama pokriva dnevnu potrebu za vitaminom C te gotovo dvije trećine dnevne doze vitamina K.


Studije pokazuju da kupus može smanjiti upalu u crijevima i smanjiti crijevni mukozitis - stanje u kojem se razvijaju lezije u crijevima, često kao nuspojava liječenja raka.


Kupus je također dobar izvor vlakana, koji vaš crijeva održavaju zdravim i pomažu im da lakše probave hranu. Oko 70% vlakana u kupusu su netopiva koja dodaje masu stolici i pomažu hrani da se lakše kreće kroz crijeva, smanjujući rizik od zatvora.



Upotreba crvenog kupusa u kuhinji


Najčešće se upotrebljava kao salata - sirov i nariban, dinstan ili se peče u pećnici s drugom hranom.

Comments


Logo Ananda.png
bottom of page